These are results for political races in Wyoming.

Such races include: U.S. Senate, U.S. House, State Senate, State House, Casper City Council, County Commissioners, School Boards, and Constitutional Amendment 'A'.

Last Update posted: 11:52pm

Federal Races:

United States Representative: 99% reporting

Republican: Liz Cheney - 62%

Democratic: Ryan Greene - 30%

Constitution: Daniel Clyde Cummings - 4%

Libertarian: Lawrence Gerard Struempf - 4%


Amendment A: 99% reporting

For: 56%

Against: 44%


Wyoming Senate Races: (Scroll to the bottom for all State Senate Election Results)

Below are Natrona County results

State Senator 28: 100% reporting

Republican: James (Jim) Anderson - 71%

Democratic: Kimberly Holloway - 29%

State Senator 30: 100% reporting

Republican: Charles K. Scott - 79%

Democratic: Robert Ford - 21%


Wyoming State House Of Representatives Races: (Scroll to the bottom for all State House Election Results)

Below are Natrona County results

State Representative 35: 100% reporting

Republican: Kendell Kroeker - 75%

Democratic: Brett Governanti - 25%

State Representative 36: 100% reporting

Republican: Gerald Gay - 47%

Democratic: Debbie Bovee - 53%

State Representative 37: 100% reporting

Republican: Steve Harshman - 79%

Democratic: Deirdre Stoelzle - 20%

State Representative 56; 100% reporting

Republican: Jerry Obermueller - 60%

Democratic: Dan Neal - 40%

State Representative 57: 100% reporting

Republican: Chuck Gray - 64%

Democratic: Audrey M. Cotherman - 36%

State Representative 58: 100% reporting

Republican: Patrick Sweeney - 76%

Democratic: Michael Wade McDaniel Jr. - 15%

Independent: Joe Porambo - 8%

State Representative 59: 100% reporting

Republican: Carl "Bunky" Loucks - 69%

Democratic: Laurie Longtine - 30%


Natrona County Races:

(2) Two County Commissioners: 4 years 100% reporting

Republican: Forrest Chadwick - 29%

Republican: Matt Keating - 34%

Democratic: Linda Shogren-O'Grady - 9%

Democratic: Terry Wingerter - 19%

Constitution: Linda Bergeron - 8%

(4) Four Casper College Board of Trustees: 4 years 100% reporting

Scott Bennion - 20%

Carrie Gomez - 11%

Lauren Griffith - 16%

Matthew A. Loucks - 18%

Susan D. Miller - 17%

Suzanne Sandoval - 17%

(5) Five County Natrona County School District #1 Board of Trustees: 4 years 100% reporting

Raymond Catellier - 8%

Kevin Christopherson - 14%

Angela M. Coleman - 11%

Gregory Paul Flesvig - 6%

Dana M. Howie - 14%

David Martorano - 7%

Randy Quig - 8%

William J. Russell - 10%

Rita Walsh - 19%


City of Casper Races:

(2) Two Casper City Council Ward I: 4 years - 100% reporting

Michael Forbes - 17%

Bob Hopkins - 30%

Amanda Huckabay - 27%

Daniel Sandoval - 26%

Casper City Council Ward I (unexpired):  2 years 100% reporting

Wayne Heili - 44%

Jesse Morgan - 55%

(2) Two Casper City Council Ward II: 4 years 100% reporting

Darin L. Crowell - 16%

Scott F. Miller - 19%

Todd Murphy - 31%

Charlie Powell - 34%

Casper City Council Ward III: 4 years 100% reporting

Stephen Cathey - 36%

Christopher Walsh - 64%


Bar Nunn Races:

(2) Two Bar Nunn Town Council: 4 years 100% reporting

Josh Brown - 38%

Steven Clark - 37%

Preston Costley - 24%


Evansville Races:

(2) Two Evansville Town Council: 4 years 100% reporting

Jory Delinger - 21%

Jennifer Sorenson - 31%

Forrest J. Tobin - 23%

Doug White - 25%


Mills Races:

(2) Two Mills Town Council: 4 years 100% reporting

Sara E. McCarthy - 40%

Ruth M. Pitts - 21%

Ronald "Hunter" Wales - 38%

 


Wyoming State Senate Races:

State Senator 2: (Converse/Platte Counties) 93% reporting

Brian Boner (R) - 86%

William Cullen III (D) - 14%

 

State Senator 4: (Laramie County) 100% reporting

Tara Nethercott (R) - 60%

Ken Esquibel (D) - 40%

 

State Senator 6: (Laramie/Goshen Counties) 100% reporting

Anthony Bouchard (R) - 52%

Kym Zwonitzer (I) - 48%

 

State Senator 8: (Laramie County) 100% reporting

Affie Ellis (R) - 61%

Floyd Esquibel (D) - 39%

 

State Senator 10: (Albany County) 100% reporting

Glenn Moniz (R) - 57%

Narina Nunez (D) - 43%

 

State Senator 14: (Lincoln/Sublette/Sweetwater/Uinta Counties) 100% reporting

Fred Baldwin (R) - 85%

Charlotte Sedey (D) - 15%

 

State Senator 16: (Lincoln/Sublette/Teton Counties) 100% reporting

Dan Dockstader (R) - 78%

Richard Kusaba (D) - 22%

 

State Senator 18: (Park County) 100% reporting

Henry Coe (R) - 57%

Cindy Baldwin (I) - 43%

 

State Senator 20: (Big Horn/Fremont/Hot Springs/Park/Washakie) 100% reporting

Wyatt Agar (R) - 82%

Mary Jane Norskog (D) - 18%

 

State Senator 26: (Fremont County) 100% reporting

Eli Bebout (R) - 77%

Chesie Lee (D) - 23%


Wyoming State House Races:

State House 01: (Crook/Weston Counties) 86% reporting

Tyler Lindholm (R) - 89%

Randy Leinen (D) - 11%

 

State House 02: (Niobrara/Weston/Goshen Counties) 81% reporting

Hans Hunt (R) - 85%

Harold Eaton (D) - 15%

 

State House 04: (Platte/Converse Counties) 100% reporting

Dan Kirkbride (R) - 75%

Joe Michaels (C) - 25%

 

State House 06: (Converse County) 100% reporting

Aaron Clausen (R) - 88%

Shalyn Anderson (D) - 12%

 

State House 08: (Laramie County) 100% reporting

Bob Nicholas (R) - 58%

Linda Burt (D) - 42%

 

State House 09: (Laramie County) 100% reporting

Landon Brown (R) - 61%

Mike Weiland (D) - 39%

 

State House 10: (Laramie/Goshen County) 100% reporting

John Eklund (R) - 83%

Matthew Porras (D) - 17%

 

State House 11: (Laramie County) 100% reporting

Jared Olsen (R) - 60%

Mary Throne (D) - 39%

 

State House 12: (Laramie County) 100% reporting

Lars Lone (R) - 63%

Lee Filer (D) - 37%

 

State House 13: (Albany County) 100% reporting

Joey Correnti IV (R) - 41%

Cathy Connolly (D) - 59%

 

State House 14: (Albany County) 100% reporting

Dan Furphy (R) - 55%

Erin O'Doherty (D) - 37%

 

State House 15: (Carbon County) 100% reporting

Donald Burkhart (R) - 67%

DeBari Martinez (D) - 33%

 

State House 18: (Lincoln/Sweetwater/Uinta Counties) 100% reporting

Thomas Crank (R) - 80%

Michele Irwin (D) - 20%

 

State House 19: (Uinta County) 100% reporting

Danny Eyre (R) - 85%

Mel McCreary (D) - 15%

 

State House 20: (Sublette County) 100% reporting

Albert Sommers (R) - 87%

Jeanne Brown (D) - 13%

 

State House 21: (Lincoln County) 100% reporting

Robert McKim (R) - 92%

David Fogle (D) - 8%

 

State House 22: (Lincoln/Sublette/Teton County) 100% reporting

Marti Halverson (R) - 58%

Marylee White (D) - 42%

 

State House 24: (Park County) 100% reporting

Scott Court (R) - 46%

Paul Fees (D) - 24%

Sandy Newsome (I) - 29%

 

State House 25: (Park County) 100% reporting

Dan Laursen (R) - 79%

Shane Tillotson (D) - 21%

 

State House 26: (Big Horn/Park Counties) 100% reporting

Jamie Flitner (R) - 66%

Jean Petty (D) - 9%

Joyce Collins (C) - 25%

 

State House 27: (Big Horn/Washakie Counties) 100% reporting

Michael Greear (R) - 85%

Robert McDonough Jr. (D) - 15%

 

State House 28: (Big Horn/Hot Springs/Fremont/Park Counties) 100% reporting

Nathan Winters (R) - 77%

Howard Samelson (D) - 23%

 

State House 29: (Sheridan County) 100% reporting

Mark Kinner (R) - 78%

Sandra Kingsley (D) - 22%

 

State House 30: (Sheridan County) 100% reporting

Mark Jennings (R) - 68%

Val Burgess (D) - 32%

 

State House 31: (Campbell County) 100% reporting

Scott Clem (R) - 87%

Dylan Czarnecki (D) - 13%

 

State House 33: (Fremont County) - 100% reporting

Jim Allen (R) - 51%

Sergio Maldonado (D) - 49%

 

State House 40: (Johnson/Sheridan Counties) 100% reporting

Michael Madden (R) - 81%

Greg Haas (D) - 19%

 

State House 41: (Laramie County) 100% reporting

Bill Henderson (R) - 56%

Amy Simpson (D) - 44%

 

State House 42: (Laramie County) 100% reporting

Jim Blackburn (R) - 71%

Juliet Daniels (D) - 29%

 

State House 44: (Laramie County) 100% reporting

John Romero-Martinez (R) - 46%

James Byrd (D) - 54%

 

State House 45: (Albany County) 100% reporting

Tom Schmit (R) - 50%

Charles Pelkey (D) - 46%

 

State House 46: (Albany County) 100% reporting

Bill Haley (R) - 55%

Ken Chestek (D) - 39%

 

State House 47: (Carbon/Albany/Sweetwater Counties) 100% reporting

Jerry Paxton (R) - 84%

Ken Casner (D) - 16%

 

State House 48: (Sweetwater County) 100% reporting

Mark Baker (R) - 58%

Jackie Freeze (D) - 42%

 

State House 49: (Uinta County) 100% reporting

Garry Piiparinen (R) - 73%

Larissa Sneider (D) - 22%

 

State House 50: (Park County) 100% reporting

David Northrup (R) - 82%

Mike Specht (D) - 18%

 

State House 51: (Sheridan County) 100% reporting

Bo Biteman (R) - 69%

Hollis Hackman (D) - 31%

 

State House 52: (Campbell County) 100% reporting

William Pownall (R) - 81%

Duffy Jenniges (D) - 19%

 

State House 54: (Fremont County) 100% reporting

Lloyd Larsen (R) - 57%

Julia Stuble (D) - 43%